Adolf Hitler (1889-1945)

Historia, Historia Polski, Historia powszechna, II wojna światowa

Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) - polityk niemiecki, kanclerz Niemiec od 1933, führer i kanclerz Rzeszy od 1934, przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem lub narodowym socjalizmem (nazizmem), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.

Po objęciu obu funkcji zmieniono nazwę jego stanowiska na "Führer und Reichskanzler" (Wódz i kanclerz Rzeszy). Uznawany jest przez większość historyków za osobiście odpowiedzialnego za politykę rasową nazistowskich Niemiec, Holocaust oraz za śmierć milionów ludzi zabitych podczas jego rządów. Agresywna polityka zagraniczna, którą stosował doprowadziła do rozpętania przez Niemcy II wojny światowej, w wyniku której zginęło 45 milionów ludzi.

Był Austriakiem, synem celnika. Podczas I wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do armii niemieckiej gdzie za zasługi został odznaczony. Kapitulacje Niemiec wytłumaczył sobie zdradą Żydów, socjalistów i innych ugrupowań. Po wojnie wrócił do Monachium gdzie wstąpił do Niemieckiej Partii Robotników, niewielkiego wówczas ugrupowania prawicowego. Dzięki swoim zdolnościom szybko stał się liderem tej partii. W 1923 roku przekształcił partię prawicową w faszystowską NSDAP a symbolem partii stała się swastyka. Również w tym samym roku Hitler przeprowadził pucz monachijski (próbę przejęcia władzy), który jednak został stłumiony. Podczas pobytu w więzieniu napisał on dzieło swojego życia Mein Kampf (Moja walka) książkę tą zadedykował swojemu osobistemu sekretarzowi Rudolfowi Hessowi

Walter Richard Rudolf Hess, Rudolf Walter Richard Heß (urodził się 26 kwietnia 1894 w Aleksandrii - zmarł 17 sierpnia 1987 w berlińskim więzieniu Spandau) - jeden z przywódców hitlerowskiej III Rzeszy.

Mówiła ona m.in. o zniesieniu postanowień traktatu wersalskiego, rozbiciu ruchu komunistycznego i socjalistycznego oraz o eliminacji "podstępnych i zły" Żydów i "zabierających przestrzeń życiową" Słowian. Na dojście Hitlera do władzy znaczny wpływ miał kryzys gospodarczy, który szczególnie odcisnął swe piętno w Niemczech. Zapowiadają "dynamiczne zmiany", "odejście od szarej rzeczywistości" zdobył on znaczne poparcie społeczeństwa. Już w 1932 roku partia Hitlera miała najwięcej reprezentantów w Reichstagu (niemieckim parlamencie). Jednak wraz z poprawą sytuacji w Niemczech naziści zaczęli tracić głosy. Mają w pamięci nieudany pucz monachijski Hitler nie chciał zdecydować się na kolejną próbę przejęcia w ten sposób władzy. Gdy w 1933 roku partia konserwatystów uległa rozłamowi Kanclerz Franz von Papen zaproponował nazistom utworzenie koalicji. W ten sposób Hitler został kanclerzem Niemiec. W 1933 pożar Reichstagu dał mu pretekst do delegalizacji Komunistycznej Partii Niemiec, dzięki czemu Hitler uzyskał władzę dyktatorską. Nazizm stał się oficjalną doktryną III Rzeszy a Hitler został ogłoszony jej wodzem. Pierwsze decyzje nowego kanclerza to remilitaryzacja i przywrócenie poboru do wojska. Gdy prestiż Niemiec podniósł się znacząco dokonały one aneksji Austrii i zgłosiły pretensje do terytoriów czeskich w Sudetach. Na konferencji w Monachium ziemie te zostały Niemcom przyznane sprawiając, że Czechosłowacja stała się praktycznie całkowicie bezbronnym państwem. Następnym państwem wobec, do którego Hitler wysuwał żądania była Polska. Kraj ten jednak nie poszedł na żadne ustępstwa wobec Niemiec, co zaowocowało wybuchem wojny niemiecko-polskiej, która Polska przegrała w 28 dni (Niemcy zdobyli Francję zaledwie w 22 dni). Następne ataki na kraje zachodnie również zakończył się pełnym sukcesem. Pierwszą przegraną przez Hitlera kampanią była bitwa o Anglię. Najbardziej zgubną dla Hitlera decyzją okazał się atak na ZSSR, który 10 ofensywami zniszczył kompletnie potęgę Niemiec hitlerowskich. Podczas całej wojny Hitler wypełniał swoją ideologię życiową zawartą w Main Kremf , mordując w obozach koncentracyjnych ok. 6 mln Żydów. W 1944 generałowie niemieccy widząc nieuchronną klęskę III Rzeszy dokonali zamachu na Hitlera, jednak zamach ten zakończył się fiaskiem, a odpowiedzialnych aresztowano i zabito. Hitler 30.04.1945 roku przestał być kanclerzem Niemiec funkcję tę powierzył Joseph Goebbelsowi. Obydwoje naziści popełnili samobójstwo Hitler 30.04.45 a Goebbels 1.05.1945.

Joseph Paul Goebbels (ur. 29 października 1897 w Mönchengladbach - Rheydt, zm. 1 maja 1945) - nazistowski minister propagandy, wysoki dygnitarz hitlerowski i jeden z najbliższych współpracowników oraz doradców Adolfa Hitlera.

Podobne tematy

Wojna w europie w 1940 roku

Okres podejmowania kolejnych agresywnych działań,...

Kwatera Hitlera

Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) - w latach...

Historia polski XX w do 1945 r.

Przed I wojną światową w polityce polskiej...

Konstytucja Królestwa Polskiego

Wypełniając postanowienia kongresu wiedeńskiego,...

Polska od sejmu konwokacyjnego do konfederacji barskiej

Konfederacja barska (1768-1772) - zbrojny związek...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów