Ebenezer Scrooge z "Kolędy prozą" Ch. Dickensa

Język polski, Pozytywizm

Trzeba przyznać, iż Ebenezer Scrooge z "Kolędy prozą" Charlesa Dickensa jest postacią niewątpliwie interesującą, a przy tym jednym z tych czarujących bohaterów, którzy samym urokiem i wdziękiem pijawki błotnej potrafią ująć bez reszty każdego czytelnika (jeżeli nie jest on podobny charakterologicznie do naszego ulubieńca).

Naturę Scrooge'a można porównać do zamkniętego w swej ciemnej skorupie i powielającego wyświechtane schematy życiowe ślimaka. Ślimak ten - dla pełnego zobrazowania - musi posiadać jeszcze podły charakter. Chytry i niepospolicie wredny ślimak to rzecz niecodzienna. Naszemu Ebenezerowi nie można odmówić sprytu w zdobywaniu majątku (korzysta skrzętnie z zasady Machiavellego: "Cel uświęca środki"). Zwłaszcza ujmujący jest jego stosunek do bliźnich, który wyraża się w chęci zamiany przedstawicieli gatunku ludzkiego na sztuki złota. Ta cecha, podobnie jak u króla Midasa, nie sprzyja rozwojowi uczuć humanitarnych u Scrooge'a.

Nawiedzające go duchy musiały więc chwycić się radykalnych sposobów przekonywania, aby sprowadzić nieszczęśnika na dobrą, przeznaczoną mu przez Niebiosa drogę. Chyba gdzieś na dnie jego zdeprawowanej duszy musiały jeszcze drzemać (a raczej mocno chrapać) resztki człowieczeństwa, gdyż wzruszyło go dopiero wspomnienie przeszłości (choć nie wcześniej, niż poruszyło ono najtwardszy kamień). Może po prostu należy stwierdzić, że Scrooge nie był złym, lecz nieszczęśliwym człowiekiem z ciężkim, samotnym i smutnym dzieciństwem. Lecz tak naprawdę, to chyba tylko on sam to wie...

Podobne tematy

Części mowy - Rzeczownik

Rzeczownik - nazwa części mowy oznaczającej...

Estetyka i polityczne zaangażowanie w powieści Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Do napisania Przedwiośnia posłużyły autorowi liczne...

Dramat pokolenia Kolumbów w twórczości Baczyńskiego

"Pokolenie" Utwór ten ukazuje pokolenie wojny i...

Stanisław Wyspiański

Stanisław Wyspiański (ur. 15 stycznia 1869 w...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów