Ferdydurke Witolda Gombrowicza – przykład przesilenia się gatunku powieściowego.

Język polski, Okres Międzywojenny

Przedstawiona w Ferdydurke przez Witolda Gombrowicza historia trzydziestoletniego bohatera, którego posłano na powrót do szkoły, jest metaforą stosunku człowieka do piramidy "dorobku wieków".

Józio odwiedza trzy sfery współczesnego mu świata, w których odprawia się misterium zakłamania. Szkołę, gdzie młodzież wychowana jest w sztucznej atmosferze i karmiona sztucznymi dylematami. Dom nowoczesnych inżynierostwa Młodziaków, gdzie panuje kult nauki, racjonalizmu, sportu i swobodnej naturalności, posunięty do takiego stopnia, że aż wpada w samo zaprzeczenie (Młodziakowie tak bardzo chcą być nowocześni, że próbują chyłkiem ukryć i zamaskować to wszystko, co w nich samych nie dorasta do ideału). Trzecim środowiskiem, które odwiedza Józio, jest twierdza konserwatyzmu, tradycyjny dwór ziemiański, który z kolei trwa w sklerotycznym odrętwieniu. Każda interwencja w ten ład powoduje gwałtowną zapaść społecznego systemu.

Józio, który jak większość Gombrowiczowskich bohaterów, jest buntownikiem przeciw tradycyjnym ładom, dąży do tego, by zdekomponować każdy z porządków, w które trafia. Rzeczywiście, poszczególne części powieści kończą się bezładną bijatyką. Bohater dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że nigdy nie uda mu się oderwać od społecznego terroru, bowiem w każdym zetknięciu z innym człowiekiem zyskać może "gębę" (tamten określił go jakoś na swój użytek i ta maska - zawsze kłamliwa - przylgnie mu do twarzy); podobne kontakty międzyludzkie spowodują jego "upupienie" (traktowany będzie jak dziecko, poniżej swojej intelektualnej wartości - co gorsza - wejdzie w tę narzuconą sobie rolę i nie będzie umiał się z niej uwolnić).

Ferdydurke jest utworem o egzystencjalnych problemach jednostki w społeczeństwie, jest jednak również nowatorskim dziełem literackim, łączącym fikcyjną fabułę z esejem.

    1. Ferdydurke wydana została w 1937 roku. mimo że wzbudzała ogromne kontrowersje, uczyniła jej autora z dnia na dzień sławnym.

    2. Cały utwór zbudowany jest z trzech podstawowych "sekwencji": obraz szkoły, obraz domu miejskiego i obraz domu wiejskiego.

    3. Bohaterem Ferdydurke jest trzydziestoletni Józio, który pewnego dnia budzi się nad ranem i będąc jakby w dziwnym letargu, uświadamia sobie całą bezwolność i nieokreśloność własnej sytuacji życiowej. W pokoju niczym duch pojawia się profesor Pimko, który widząc zagubionego Józia, porywa go do szkoły i wpisuje w poczet uczniów szóstej klasy (od tego wszystko się zaczyna).

    4. Fabuła utworu ma wyraźne cechy groteski (absurdalnej), burleski, komedii dell'arte. Wszystko, co w nim mogło być rzeczywiste bądź prawdopodobne, miesza się co chwila z fantazją i całkowitą umownością.

    5. Co znaczy tytuł utworu? Nic, po prostu nic! (trzydzieści kluczy do drzwi). I o to właśnie chodzi w dziele tak bardzo broniącym się przed próbami wtłoczenia go w zastane formy czy postawy. Stąd pojęcie ferdydurkizm - prowokacja, drażnienie, kpina z czytelnika.

    6. Cała logika oraz porządek tej książki stoją w obronie tezy, by jakiejkolwiek logice czy porządkowi nie dowierzać.

    7. Gombrowicz rozbija formę powieści poprzez wprowadzenie innych gatunków literackich:

      a) esej filozoficzny - powiastka (Przedmowa do Filidora Dzieckiem

      Podszytego), b) dramat (obraz w szkole, gdzie jest podział na role),

      c) pamiętnik (historia trzydziestoletniego Józia),

      d) elementy liryczne (tłumaczenie wierszy),

      f) romans (poznanie Zosi).

    8. Porzucenie realizmu XIX-wiecznego w celu świadomego kształtowania wizji (Przedmowa do Fiodora Dzieckiem Podszytego).

    9. Autor stosuje prowokacje estetyczne (rozbijanie tradycyjnej formy powieści) i moralne (poddanie się żądzom ciała, najważniejsze jest to, co cielesne - libido, np. Józio podglądający kąpiącą się Młodziakową).

    10. Groteskowy sposób pokazywania świata poprzez deformację rzeczywistości (np. trzydziestolatek idzie do szkoły, parodiowanie instytucji szkoły, parodia romansu - Parobek uwodzi Miętusa, parodia pojedynków z epoki rycerskiej - pojedynek na miny).

Podobne tematy

Biblia i mitologia jako źródła kultury europejskiej.

Biblia jest jednym z ważnych źródeł kultury...

Rola poezji w życiu narodu w niewoli na przykładzie "Pieśni wajdeloty".

Obok Konrada Wallenroda pierwszoplanowym bohaterem jest...

Program polskich pozytywistów

Młode pokolenie odwróciło się od szczytnych...

"Medaliony" Zofii Nałkowskiej literackim dokumentem ludobójstwa.

"Profesor Spanner"Opowiadanie "Profesor Spanner" składa...

"Lalka" powieścią o "straconych złudzeniach".

"Lalka" Bolesława Prusa, drukowana w "Kurierze...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów