Geneza i tło historyczne "Konrada Wallenroda".

Język polski, Romantyzm

1) Powstanie utworu
"Konrad Wallenrod" ogłoszony został drukiem w 1828 r. Jego początki sięgają roku 1825, o czym świadczą listy poety do przyjaciół. Wtedy prawdopodobnie zrodził się pomysł (po klęsce dekabrystów). Utwór ukończony został w lipcu 1827 r. Motto zaczerpnął Mickiewicz z Machiawellego z dzieła "Książe" : "macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia trzeba być lisem i lwem". Wymowa tego motta jest bardzo ważna dla zrozumienia sensu "Konrada Wallenroda". Motto to orientuje czytelnika w problematyce utworu, wskazuje na zagadnienie taktyki walki.

2) Maska "Konrada Wallenroda"
W utworze tym autor posłużył się tzw. maską historyczną, oczywiste był bowiem, że pisząc utwór w Rosji nie mógł mówić wprost o sytuacji Polski znajdującej się pod zaborami. Z tego właśnie powodu pisze on o trudnej sytuacji Litwy nękanej przez zaciekłego, krzyżackiego wroga, mając jednocześnie na myśli Polskę pod jarzmem zaborców. Pisząc "Konrada Wallenroda" Mickiewicz chciał ułatwić Polakom znalezienie odpowiedzi na pytania :
- w jaki sposób naród słaby ma walczyć z silnym zaborcą
- czego w takiej sytuacji może, a wręcz powinna dokonać jednostka świadoma spoczywającego na niej obowiązku patriotycznego, czy istnieje granica moralna, której nie wolno przekroczyć nawet dla wyższych celów.

W utworze Mickiewicz nie mógł bezpośrednio odpowiedzieć na te pytania. Odpowiedzi przekazał w zakonspirowanej formie pod płaszczem starodawnego romansu rozgrywającego się w XIV w. na Litwie.

3) Źródła historyczne "Konrada Wallenroda"
Zgodnie z upodobaniem romantyków Mickiewicz sięgnął do przeszłości historycznej, do czasów, które fascynowały romantyków. Zanim przystąpił do pisania "Konrada Wallenroda" zapoznał się on bardzo dokładnie z historią XIV w. Litwy, pomogły mu w tym następujące utwory : "Kronika" Michała Stryjowskiego, "Dawne dzieje Prus" Kotzebuego, materiały historyczne Beckera. Jednak znaczenie "Konrada Wallenroda" nie polega na jego wierności historycznej, mimo iż sam poeta mówi, że stworzył powieść historyczną. Obok źródeł historycznych dużą rolę w powstaniu "Konrada Wallenroda" odegrały źródła literackie : Byrona, Scotta, Schillona i Maciawellego.

4) Prototypy postaci "Konrada Wallenroda"
Mickiewicz tworząc swoich bohaterów skupił w nich rysy kilku postaci historycznych. Wzbogacił to cechami bohaterów literackich i własną fantazją. Historyczni bohaterowie, którzy stali się prototypami "Konrada Wallenroda" :

    a) Wielki Mistrz Krzyżacki, Konrad Wallenrod o którego dziwnych losach dowiedział się z przeczytanych kronik (mistrza tego otaczała mgiełka tajemniczości, nie znane było jego pochodzenie, dziwne były okoliczności klęski pod Wilnem, zmarł w stanie obłędu)

    b) chłopiec litewski - Alf wychowany na dworze mistrza krzyżackiego

    c) Winrych von Kruprede - mistrz krzyżacki z którego biografii Mickiewicz wykorzystał wątki : niejasne okoliczności jego wyboru na mistrza krzyżackiego, dziwne zajście jakie miało miejsce podczas jednej z uczt między mistrzem, a pewnym pruskim śpiewakiem

    d) Walter von Stadion - rycerz krzyżacki, który uprowadził 19 - letnią córkę Kiejstuta i umieścił ją w murach klasztoru w Magnacji.

Podobne tematy

Tematyka wiejska w twórczości Reja i Kochanowskiego

"Pieśń świętojańska o Sobótce" J....

Niebo i piekło miłości, czyli werteryzm "Dziadów" części IV.

"Dziady" część IV określane są mianem tzw. studium...

Moja kartoteka - refleksje po lekturze "Kartoteki" Tadeusza Różewicza

"Kartoteka" Tadeusza Różewicza to coś zupełnie...

"Treny" J. Kochanowskiego jako cykl liryczny

"Treny" to cykl 19 utworów lirycznych J....

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów