Geneza "Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego

Język polski, Współczesność

Po zakończeniu II wojny światowej władzę w Polsce objął rząd komunistyczny. Wypełniając dyrektywy Stalina, podjął bezustanną walkę z niezależnymi, narodowymi ośrodkami. Rozpoczęły się prześladowania żołnierzy i oficerów AK, którym udało się uniknąć śmierci z rąk Niemców. Więzienia zapełniły się najlepszymi i najdzielniejszymi bojownikami walk z nazistowską przemocą. Stalin postanowił ludzi, który w szeregach AK walczyli z hitlerowskimi Niemcami traktować jako sojuszników nazizmu. Oficjalna propaganda nazywała najlepszych patriotów faszystami i pachołkami gestapo. Oskarżono ich o współpracę z wrogiem i zdradę narodu polskiego. Na podstawie sfabrykowanych oskarżeń skazywani byli na śmierć lub długoletnie więzienie. Procesy toczyły się w trybie niejawnym, a oskarżeni nie mieli prawa do obrony.

Jednym z więźniów był Kazimierz Moczarski. 18 I 1946 roku został skazany na 10 lat więzienia. Na mocy amnestii z roku 1947 kara ta została zmniejszona na 5 lat. W końcu XI 1948 poddano go przesłuchaniom w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Trwały one ponad dwa lata. Aby pognębić i złamać moralnie Moczarskiego, umieszczono go w jednej celi z gen. Jurgenem Stroopem. Stroop należał do najbardziej brutalnych dowódców SS. Ciążyły na nim zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości. Był katem warszawskiego getta. Schwytany po wojnie przez Amerykanów, został wydany władzom polskim. W Warszawie czekał na proces. 23 VII 1951 został skazany na śmierć, a 6III 1952 stracony na szubienicy. Przez 9 miesięcy od 2 III do 11 XI 1948 przebywali w celi najwięksi wrogowie. Dzięki temu zaistniała niebywała możliwość do zbliżenia się do słynnego zbrodniarza SS. Moczarski wykorzystuje tę sytuację, wyzwala monolog i refleksje współwięźnia. Przez wiele dni prowadził rozmowy ze Stroopem, obserwował go, co stało się potem materiałem do napisania książki. W wyroku z dnia 11 XII 1956 sąd orzekł, że oskarżenie i skazanie Moczarskiego oparte było na fałszywych dowodach, że skazany poddawany był przez wiele lat więzienia torturom i udrękom, że jest on ofiarą stalinowskiej tyranii.

Podobne tematy

Stanisław Staszic i Hugo Kołłątaj - czołowi publicyści okresu oświecenia

Stanisław Staszic (ur. 6 listopada 1755 w Pile, zm. 20...

Mikołaj Rej jako człowiek swoich czasów

M. Rej był pierwszym pisarzem tworzącym wyłącznie...

Jak rozumieć słowa Cadyka: "Ja jestem ty, ty jesteś ja"?

Zło nie przychodzi z zewnątrz. Ono rodzi się w...

Tematy i idee liryki młodopolskiej

Poezja Młodej Polski ukształtowała się w ostatnim...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów