Konfucjusz

Historia, Historia powszechna, Starożytność

Konfucjusz nie pozostawił pism - jego nauczanie zebrano w księdze Dialogi Konfucjańskie. Głównym tematem rozważań było codzienne życie ludzi i stabilność społeczeństwa. Jego zdaniem podstawowymi cnotami są: humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność. Cnoty te realizują się w pięciu powinnościach, czy też fundamentalnych relacjach społecznych: między panującym i urzędnikiem, ojcem i synem, starszym i młodszym bratem, mężem i żoną oraz między przyjaciółmi. Moralność jednostki i podstawowa rola rodziny jest fundamentem i gwarantem stabilności państwa. Konfucjusz dużą rolę w kształtowaniu ładu społecznego przypisywał wykształceniu, które obejmowało także kwestie ducha i serca.

Konfucjusz był chińskim myślicielem i reformatorem społecznym żyjącym w latach 551 - 479 p.n.e. Odegrał on wielką rolę w dziejach chińskiej cywilizacji gdyż stworzył cały system filozoficzny i moralno - religijny zwany konfucjanizmem. Konfucjusz był uczonym i urzędnikiem. Twierdził, iż obowiązek i szczęście człowieka zależą od tzw. "Woli Niebios" - najwyższej zasady duchowej, która miała regulować bieg wypadków i stosunki międzyludzkie. Według jego nauk ludzie żyjący zgodnie z "Wolą Niebios" byli szczęśliwi i dobrze im się powodziło. Kiedy natomiast sprzeciwiali się oni tejże "Woli" rodziły się konflikty, klęski żywiołowe i ogólnoświatowy zamęt.

Konfucjusz głosił także hasła powrotu do przeszłości, poszanowania tradycji, zjednoczenia Chin. Uważał, iż najlepszą drogą do samodoskonalenia się człowieka jest wykonywanie obowiązków społecznych.

Konfucjusz przekonany był o istnieniu bogów, ale się jednak do nich nie odwoływał. Skupiał się przede wszystkim na życiu społecznym. Chiński myśliciel nie interesował się światem nadprzyrodzonym ani naturą. Próbował brutalnym i niecnym ludziom przedstawić obraz społeczeństwa żyjącego w wielkiej harmonii i ogólnie obraz piękna. Próbował on wpajać złym ludziom zasady postępowania. Był przekonany o wielkiej wewnętrznej dobroci człowieka i o jego intuicji potrzebnej do właściwego pokierowania swym życiem. Konfucjusz kładł nacisk na wypełnianie wszelkich zadań przypadających poszczególnej jednostce, na reguły zachowania, na etykietę. Uważał także, iż każdy władca powinien być mężny, cnotliwy oraz otoczony takimi samymi mężami broniącymi odważnie kraju.

Dzisiaj Konfucjusz uważany jest za tego, który własnym postępowaniem reprezentował konfucjański ideał szlachetnego człowieka.

Z czasem dzięki usilnym ćwiczeniom podporządkował się "Woli Niebios".

Uważał, iż miłość, odpowiedni szacunek, przyjaźń, życzliwość i lojalność - to pięć najważniejszych życiowych wartości, o których zawsze należy pamiętać.

Podobne tematy

Konflikt cesarstwa z papiestwem (spór o inwestyturę)

Inwestytura (łac. przyobleczenie, ubranie) - procedura...

Unia Europejska

Unia Europejska - gospodarczo-polityczny związek...

Francja - jako monarchia absolutna

Monarchia absolutna, absolutyzm - forma rządów...

Geneza powstania imperium hiszpańskiego

Hiszpania Habsburgów - okres w dziejach...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów