"Kordian" - Juliusz Słowacki

Język polski, Romantyzm

Autorem "Kordiana" jest jeden z wybitniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu Juliusz Słowacki. Jednym z jego największych dzieł jest dramat "Kordian". Osią dramatyczną tego utworu są losy młodego poety Kordiana. Jego imię pochodzi z języka łacińskiego i oznacza serce. Ale to nie Słowacki pierwszy stworzył bohatera romantycznego. Przed nim zrobił to już Adam Mickiewicz. I zauważamy tutaj pewne podobieństwo pomiędzy Konradem i Kordianem, pomiędzy Wielką Improwizacją a monologiem na szczycie góry Mont Blanc. Kordian jako typowy bohater romantyczny cierpi na "chorobę wieku' a wiec myśli na przemian o wielkich czynach i o samobójczej śmierci. Chciałby dokonać jakiś wielkich czynów, ale nie ma zdolności działania dlatego prosi Boga "Zdejmij z serca jaskółczy niepokój Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj". Wierzy, że jakiś wielki cel mógłby nadać sens jego życiu.

Jest marzycielem beznadziejnie zakochanym w Laurze. Pod tą miłością Kordiana ukrywa się autentyczna miłość Słowackiego do Ludwiki Śniadeckiej. I dlatego w II akcie podróżuje po Europie Zachodniej. Jest to jakby konfrontacja jego marzeń z rzeczywistością. Był wiek żem ja w dziecinnych marzeniach budował stolice świata ziemskie dziś je widzę różne". Ale rzeczywistość przynosi same rozczarowania. W Londynie przekonał się, że za pieniądze można kupić, stanowisko, urzędy, sławę. We Włoszech po incydencie z Wiolettą przekonał się, że nawet można kupić miłość. Po rozmowie w Rzymie z papieżem dowiedział się, że papież stoi po stronie despotycznego caratu przeciwko walczącej o wolność Polsce. Te wszystkie rozczarowania wywołują w nim bunt, a bunt rodzi w nim myśl o rewolucyjnej walce, która przeciwstawiałaby się temu wszelkiemu co w ówczesnej rzeczywistości hamowało wolność jednostek i narodów. I tutaj następuje przełom w życiu wewnętrznym Kordiana - monolog na górze Monte Blanc. Jest tu pewne podobieństwo do Wielkiej Improwizacji. Monolog ten ma charakterystyczny rewolucyjno - republikański charakter. Świadczą o tym : "trony - obalić" " pójdą ludzie zawołam obudzę". Kordian bierze za wzór bohatera walk wyzwoleńczych w Szwajcarii Winkerlieda. Odnalazł swój cel w życiu jest nim walka o wolność narodu. Jednak Kordian popełnił tu największy swój grzech w przeciwieństwie do Konrada nie kochał ludzi, myślał tylko o sobie.

Podobne tematy

"Nie-Boska komedia" jako dramat niepełnych racji

Pierwsze wydanie "Nie-Boskiej komedii" ukazało się...

Wokulski - co mnie fascynuje i budzi szacunek, a co drażni i wzbudza sprzeciw.

Głównym tematem powieści Bolesława Prusa było, jak...

"Powrót posła" - komedia polityczna i obyczajowa

Wystawiona na kilka miesięcy przed ogłoszeniem...

Gatunki literackie oświecenia wyrazem tendencji epoki i ich charakterystyka.

Można stwierdzić, że były to gatunki użytkowe,...

Prawdy moralne zawarte w "Dziadach" części II i IV

1) Adam Mickiewicz jest autorem trzech części...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów