Polityka zagraniczna Francji

Historia, Historia powszechna, XVI - XVII wiek, XVIII wiek

1. Przewrót 18 Brumiera (9.XI.1799). Napoleon z podległymi mu oddziałami wpada na salę obrad zgromadzenia narodowego i przerywa je. Potem zwołuje je ponownie aby przekazano mu funkcję I Konsula.

1. Reformy. Zniesienie dyrektoriatu => nowy porządek ( I Konsul, II Podkonsulowie).

Zmiana organizacji państwa. Napisanie nowej konstytucji IV = grudzień 1779

Napoleon dzięki konstytucji staje się popularniejszy i zyskuje ogromna władzę.

3. II Koalicja. Walki z drugą koalicją. Odzyskiwanie ziem utraconych przez Francję. Dwie zwycięskie bitwy 1800 (Hohenlindem, Marengo).Podpisywanie pokojów:

a. z Austrią 1801 Luneville => pod wpływ francuski powracają rep. Liguryjska
i Cisalpejską = R. Włoska. Zgoda na istnienie r. Halweckiej i Batawskiej.

b. z Rosją 1801

c. z Neapolem 1801 Francja dostaje Elbę.

d. z Anglią 1802 Amiens Francja zrzeka się Egiptu i Malty. Anglia wycofuje się z wojny.

Krótki czas pokoju.

4. III Koalicja. Konflikt gospodarczy z Wielką Brytanią (handel). Rywalizacja na kontynencie Europejskim, szlakach morskich i w posiadłościach kolonialnych. 1803 => Anglia po wyborze nowego premiera ( William Pitt) wchodzi w stan wojny z Francją. 1804 Napoleon zaczyna przygotowania do wojny. X.1805 flota francuska rozbita pod Traglafarem (Nelson). Francja pozbawiona możliwości walki na morzu, załamanie idei inwazji na Wyspy Brytyjskie. Powstanie III Koalicji. 1805 Ulm rozbicie armii austryjackiej . 2.XII.1805 Austerlitz => bitwa trzech cesarzy. Rozbicie armii rosyjskiej i austryjackiej Traktat w Bratysławie ( Austria ó Francja). Austria zrzeka się Dalmacji, Wenecji i Istrii ( włączone do Królestwa Włoskiego). Powstanie Związku Reńskiego I.1806. => Podległy Napoleonowi (16 państewek). Franciszek I rezygnuje z tytułu Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Burboni zostali usunięci z królestwa Neapolu ( tron dla J. Bonapartego, a potem dla Murata). Koniec III Koalicji.

5. IV Koalicja. Król Prus Fryderyk Wilhelm III nie chciał dopuścić do hegemoni francuskiej i chciał zaatakować Francję. Napoleon uderzył pierwszy. 14.X.1806 Jena i Auerstad => pokonanie armii pruskiej. Zajęcie Berlina w tym samym miesiącu. Dwie ważne decyzje:

a. ogłoszenie blokady kontynentalnej

b. zajęcie się sprawą polską

Chęć pokonania Rosji. Bitwa pod Iławą, a potem w VI.1807 pod Friedlandem zmusiły Rosjan do podpisania pokoju w Tylży. Rosja zdecydowała się przestrzegać blokady kontynentalnej. Prusy utraciły połowę terytorium. Powstało Księstwo Warszawskie i Królestwo Westfalii.

     Koniec IV Koalicji.

6.V Koalicja. Napoleon wykorzystał sytuację walki o tron Hiszpanii i w 1808 tron hiszpański objął J. Bonaparte. Przeciwko niemu wystąpili chłopi i duchowni tworząc Guerrille ( mała wojna). Wielka Brytania wysyła do Portugalii swoją armię i zmusza Francuzów do wycofania się z półwyspu. Napoleon zawiera pakt z Rosją w Erfurcie. Car Rosji miał trzymać w szachu armię austryjacką. Napoleon natomiast przegrupował oddziały i uderzył na Hiszpanię. Powstaje V Koalicja. Napoleon wycofuje się z Hiszpanii . W kwietniu 1809 Francuzi zajęli Wiedeń, a armię austryjacką rozgromili w VII.1809 pod Wagram. Austria oddaje Francji resztę Istrii i zgadza się na włączenie do Księstwa Warszawskiego nowej Galicji. Koniec V koalicji.

7. VI Koalicja. 1812 Napoleon chce kontynuować blokadę kontynentalną, jednak Rosja nie stosuje się do jej postanowień. Przygotowania do wojny z Rosją. Wielka armia 600 tyś ludzi. Nie dochodziło do rozstrzygającej bitwy. Wojska francuskie coraz dalej wchodziły w Rosję. Wojska nękała partyzantka chłopska. 7.IX.1812 wielka Bitwa pod Bordonino. Droga na Moskwę otwarta. Zdobycie miasta. Brak żywności (spalona). Miesiąc oczekiwania na pokój. Odwrót w straszliwym mrozie i śniegu. Rozbicie armii. Napoleon wrócił do Paryża i chciał tworzyć nową armię. Tworzyła się VI Koalicja. W X.1813 doszło do bitwy narodów pod Lipskiem. Napoleon przegrał. Wojska Rosyjskie wkraczały do Księstwa Warszawskiego. Anglia prowadziła zwycięską ofensywę w Hiszpanii. 31.III.1814 wojska koalicyjne wkraczają do Paryża. 6.IV Napoleon został zesłany na Elbę i tam sprawował rządy.

8. 100 dni i VII Koalicja. II.1815 Napoleon ląduje w Francji. Powali w miarą zbliżania się do Paryża wojska francuskie przechodzą na jego stronę. 20.III.1815 Napoleon wkracza do Paryża. Utworzona zostaje VII Koalicja. 18.VI.1815 pod Waterloo Napoleon ponosi klęskę. Cesarz oddaje się w ręce Anglików i zostaje zesłany na wyspę Św. Heleny i tam umiera.

9. Skład koalicji:

II. Wieka Brytania, Rosja, Turcja, Austria, Królestwo Neapolu.

III. Wieka Brytania, Rosja, Szwecja , Austria, Królestwo Neapolu.

IV. Wieka Brytania, Rosja, Prusy

V. Wieka Brytania, Austria.

VI. Wieka Brytania, Rosja, Szwecja , Austria, Prusy, Związek Reński

VII. Prawie wszystkie państwa Europy.

Sytuacja wewnętrzna we Francji

1. IV Konstytucja 1799. Pełnia władzy wykonawczej ó pierwszy Konsul. Konsul ma prawo powoływać urzędników, jako jedyny ma inicjatywę ustawodawczą. Utworzono trzy izby prawodawcze: Trybunat (dyskusje nad projektami ustaw), Ciało Prawodawcze (Głosowanie), Senat (Zgodność ustaw z konstytucją). Utrzymano cenzus majątkowy. Organ doradczy przy Konsulu: Rada Stanu ó ministrowie nie tworzący jednak rady ministrów.. Przewaga władzy wykonawczej nad prawodawczą. Powołanie Plebiscytów => głosowanie powszechne. Obowiązuje prawo LaChapaliera zakazujące strajku robotnikom i łączenia się w związki zawodowe.

2. Kodeks Cywilny 1804. Wolność gospodarcza, prawo własności ziem nabytych w wyniku rewolucji, wszyscy obywatele są równi wobec prawa, pełna wolność wyznania, obowiązywały śluby cywilne, akta cywilne prowadziła administracja państwowa.

3. Podział administracyjny. Podział na departamenty (prefekt => mianowany przez szefa państwa),okręgi (podperfekt) na czele miast i gmin merowie (mianowani przez prefekta). Zasada jednoosobowej władzy i odpowiedzialności.

4. Stosunki z kościołem. W 1800 papież Piłus VII otrzymał zgodę na wyjazd z Francji do Rzymu. 1801-1802 podpisanie konkordatu. Kościół uznaje konfiskatę swoich posiadłości w czasie rewolucji, nowy podział na diecezje, biskupi mieli być mianowani przez papieża za zgodą władz francuskich, księża będą otrzymywali pensje państwowe, ale państwo gwarantuje pełną swobodę kultu.1809 anektowanie przez Francję państwa kościelnego. Konflikt z papieżem => powtórnie wywieziony do Francji. Zmuszony do przebywania tam do 1814.

5. V Konstytucja. VII.1802. Zmiany: konsulat jest dożywotni i konsul ma prawo wyznaczania następcy. Nowy podział administracyjny. Przekazanie uprawnień samorządów lokalnych urzędnikom.

6. Koronowanie się Napoleona na Cesarza Francuzów. 2.XII.1804 w katedrze Notre Dame Napoleon koronował się przy współudziale papieża na Cesarza Francuzów. Zniesiono kalendarz republikański, zaprzestano świętowania rocznicy zburzenia Bastylii. Generałowie uzyskali nadania ziemskie. Stworzyła się arystokracja imperialna. Zależne od Francji republiki przekształcono w królestwa. Sam Napoleon został królem Włoch.

Sławne wypowiedzi:

A. Trzy dni mglistej pogody, a stałbym się panem Londynu. => Napoleon o inwazji na Anglię

B. Żołnierze jestem z was zadowolony. => Napoleon po bitwie trzech cesarzy pod Austerlitz

C. Jakimże romansem było moje życie => Napoleon przed śmiercią.

D. Kto chce zabić swojego cesarza, niechaj to uczyni. Oto jestem strzelajcie. N. Po lądowaniu.

E. Gwardia ginie, ale się nie poddaje => Camboronne przed samobójczą szarżą pod Waterloo.

F. Być Bonapartym i zostać cesarzem- cóż za degradacja => L. Courier po koronacji N.

Podobne tematy

II rozbiór Polski

II rozbiór Polski - drugi z trzech...

Potop szwedzki z II połowy XVII wieku

Po europejskiej wojnie trzydziestoletniej Szwecja...

Rewolucja francuska

Mianem Wielkiej Burżuazyjnej Rewolucji Francuskiej lub...

Konferencje Wielkiej Koalicji

  Styczeń'42 - odbywa się ARCADIA,...

Powstanie warszawskie

Powstanie warszawskie (1 sierpnia - 3 października...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów