Polskie państwo podziemne

Historia, Historia Polski, Historia powszechna, II wojna światowa

Polskie Państwo Podziemne - tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podlegające Rządowi RP na uchodźstwie. Określenie to po raz pierwszy w okupowanym kraju pojawiło się na łamach Biuletynu Informacyjnego w dniu 13 stycznia 1944 roku.

Jednym z celów rządu na emigracji było organizowanie i kierowanie ruchem oporu na ziemiach polskiech. Najwcześniej zaczyna się tworzyć pion wojskowy - już we wrześniu 1939r. Powstaje szereg organizacji zbrojnych, których celem jest prowadzenie walki z Niemcami np. PLAN (Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa). Pierwszą ogr. powstającą w pewnym stopniu z inspiracji władz jest SZP (Służba Zwyciestwu Polski). Powstaje 27 września 1939 w Warszawie. Szefem zostaje gen. Michał Tokarzewski-Karasewicz. Łączy ona w sobie cele wojskowe oraz polityczne. Org. akcje bojowe i sabotażowe. Pod wpływem Sikorskiego ta org. zostaje rozwiązana, a na jej miejsce powst. ZWZ (Związek Walki Zbrojnej) - 13 list'39r. Miała to być org. ponadpartyjna, grupująca Polaków chętnych do walki przeciw Niemcom. Szefem został gen. Kazimierz Sosnkowski. Jednak on przebywał we Francji więc dowódcą obszaru niemieckiego został Stefan Grot - Rowecki, a radzieckiego Tokarzewski - Karaszewicz. Była to org. ściśle wojskowa. Wiosną'40 liczyło sobie 62 tys. członków. Zadaniem ZWZ było rozbudowywanie org. podziemnej, gromadzenie broni, wywiady. Celem nie było podejmowanie akcji zbrojnych. Od 1941 ZWZ rozpoczyna akcje scaleniowe, których celem było podporządkowanie wszystkich org. zbrojnych na terenie Polski. 14 lutego 1942 na polecenie Sikorskiego ZWZ zostaje przekształcone na Armię Krajową. Dowódcą jest nadal Rowecki - do czerwca 1943 kiedy zostaje aresztowany. Dowódcą zostaje po nim Tadeusz Bór-Komorowski. Ten jest dowódcą do 2 paź. 44r., a po nim dowódcą zostaje Leopold Okunicki aż do momentu jej rozwiązania - 19 stycznia 1945. Cele AK: armia podziemna skupiająca wszystkie org. wojskowe. Zadania: samoobrona oraz przygotowanie powszechnego powstania. Podczas akcji scaleniowej do AK włączono: Gwardię Ludową (org. zbrojna PPS-u), częściowo Bataliony Chłopskie (org. zbrojna Str.Ludowego), częściowo Narodowa Org. Wojskowa (podp. Str.Narodowemu) oraz Szare Szeregi. Część skrajna Narodowej Org. Wojskowej połączyła się z Grupą "Szaniec" i jej Zw.Jaszczurczym. Z połączenia ich we wrześniu'42 powst. Narodowe Siły Zbrojne. Jednostki sabotażowo-dywersyjne AK zostają skierowane do bezpośredniej walki z Niemcami: Zw. Odwet i Wachlarz. Później one łączą się w Kierownictwo Dywersji. Kierownikiem był płk. Emil Nil-Kildorf. Później wszedł w skład Kierownicta Walki Konspiracyjnej.

PION POLITYCZNY: miał być reprezentacją polityczną narodu, charakter opiniodawczy w stosunku do pionu administracyjnego. Pion ten łączy działające w podziemiu partie polityczne, które udzielały poparcia urzędowi emigracyjnemu: PPS (WRN), Str. Ludowe, Str. Narodowe, Str. Pracy. 26 lutego'40 powst. PKP (Polityczny Komitet Porozumiewawczy). W skład wchodzą w/w partie. Marzec'43 PKP przekształca się w Krajową  Reprezentację Polityczną (KRP) - działa przy Delegacie Rządu na Kraj. 9 I '44 KRP przekształca się w Radę Jedności Narodowej (RJN). Jest to namiastka parlamentu. Przewodniczącym był K.Kulżak. 12 lutego '44 wydają oni deklarację "O co walczy naród polski": sojusz z USA, Francją, Anglią, dobre stosunki z ZSRR, granica wsch. z 1921r., włączenie Prusz Wsch., Gdańska, przesunięcie granic zach., po wojnie Polska miała być demokratyczna z silnym rządem, a mniejszości narodowe miały otrzymać autonomię i równouprawnienie. Mówiono o uspołecznieniu kluczowych gałęzi przemysłu, upowszechnieniu własności. reformach rolnych, programie społecznym.

FRONT ADMINISTRACYJNY: powstaje w 1940. Tworzy go Delegatura Rządu na Kraj. Było to ramię rządu emigracyjnego działające w kraju. Celem Delegatury było kierowanie podziemną administracją, koordynacja działania wszystkich trzech pionów, zalążek władzy po wyzwoleniu. Pierwszym delegatem zostaje Cyryl Rafalski z SP, po nim J.Michałkiewicz, a później Jan Stanisław Jankowski, następnie Stefan Kordomski. W 1941 utw. Kierownictwo Walki Cywilnej, które kierowało ruchem oporu nie mającym charakteru zbrojnego. W 1943 KWC połączono z Kierownictwem Walki Konspiracyjnej. Tworzą Kierownictwo Walki Podziemnej. W 1944r. postanowiono, że delegat rządu na kraj będzie jednocześnie vice premierem rządu emigracyjnego w Londynie. Polskie państwo podziemne istniało do 1 lipca 1945, czyli do momentu kiedy rozwiązuje się Rada Jedności Narodowej. Przed rozwiązaniem wydaje tzw. "Testament Polski Walczącej".

Struktury podzielone były na dwa piony:

  • Pion wojskowy w którego skład wchodziły:
    • Komenda Główna AK,
    • Komendy Okręgów AK,
    • Komendy Obwodów AK,
    • Kierownictwo Dywersji (KeDyw),
    • Kierownictwo Walki Bieżącej.

Naczelnymi zadaniami pionu wojskowego (Armia Krajowa) była rozbudowa militarna, która miała dać Polakom możliwość walki o suwerenność i niepodległość kraju po zakończeniu wojny. Pion wojskowy był także łącznikiem między okupowaną Polską a Rządem na uchodźstwie, chronił pion cywilny i zapewniał bezpieczeństwo jego pracownikom.

  • Pion cywilny który składał się z:
    • Delegatury Rządu na Kraj,
    • Kierownictwa Walki Cywilnej,
    • Delegatur Terenowych.

Podobne tematy

Polska za panowania Bolesława Krzywoustego

Bolesław III Krzywousty (ur. 20 sierpnia 1085 - zm. 28...

Rozwój przemysłu na ziemiach polskich w XIX i XX wieku

Do połowy XX wieku żadna część Europy Wschodniej...

Walka o niepodległość państwa polskiego po latach zaborów w datach

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było...

Polityka wewnętrzna i zewnętrzna Kazimierza Wielkiego

Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu -...

Starożytne Indie

Starożytne Indie obejmowały cały Półwysep...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów