Rosja i Rosjanie w III części "Dziadów"

Język polski, Romantyzm

Utwory z "Ustępu" III części "Dziadów" zawierają wspomnienia poety z pobytu w Rosji. Mickiewicz opisuje tu pejzaż rosyjski, wygląd stolicy cesarstwa. Chłoszcze satyrą despotyczne rządy i bierność społeczeństwa, a jednocześnie mówi o wartości moralnej ludu rosyjskiego. W utworze o mistyku Oleszkiewiczu zapowiada wybuch rewolucji przeciwko carskiemu uciskowi. W ostatnim utworze Mickiewicz składa hołd dekabrystom. Nawiązuje on do treści "Widzenia" księdza Piotra, gdzie mowa jest o moralnej wartości ludu rosyjskiego w słowach: "On jeden poprawi się i Bóg mu wybaczy". Podobnie krytyka caratu jest uzupełnieniem odpowiednich motywów w samym dramacie. Wynika z tego, że wiersze z Ustępu stanowią integralną część dramatu.

Narratorem Ustępu jest pielgrzym, wygnaniec, który nienawidzi tej ziemi. Jego relacja ze zwiedzania Petersburga jest wyraźnie negatywna. W Petersburgu panuje bowiem, jego zdaniem, bałagan architektoniczny, co sprawia, że miasto nie ma swojego stylu. Wielonarodowościowi mieszkańcy piastują urzędy całkowicie nie pasujące do nich, np. Mongoł jest polskim ambasadorem. Miasto zostało zbudowane po środku białej, pustej krainy i postawione na fundamentach z krwi zesłańców. Wejścia do Petersburga strzeże wojsko, ustawione u potężnych, zamkniętych na łańcuchy bram. Z utworów "Petersburg" i "Przegląd wojsk" można wymienić następujące określenia ludzi rosyjskich: ludzie silni i zdrowi, potężni i czerstwi, o twarzach pustych i otwartych, o zimnych sercach, o wielkich i czystych oczach, ludzie zespoleni z przyrodą. Częste są także obraźliwe epitety jak: głupie zwierzęta, arlekiny, carskie ścierwa, muchy, glisty, polna pluskwa, kundle psiarnia. Mieszkańców Petersburga można podzielić według ich mentalności na dwie grupy. Pierwsza to ludzie prości i ubodzy, podobizny psiej wierności, poddaństwa, ślepego oddania i wiary połączonej ze strachem. Drugą grupę reprezentują ludzie bez zasad moralnych, zdolni do największych upodleń w zamian za łaskawe spojrzenie cara albo za złote monety.

Narrator twierdzi, że całe zło przychodzi właśnie z północy i zastanawia się, jak wolność wpłynie na rosyjskich ludzi. Czy będą "motylami jasnymi" czy "ćmami - brudnymi nocy plemionami"? Zło widzi podróżny przede wszystkim w mechanizmie władzy carskiej, opartej na tyranii. Wielu ludziom opłaca się być w pobliżu cara, jak np. doktorowi Pelikanowi. Mechanizm ten prowadzi do likwidacji szkół, towarzystw itd., do zniewolenia osobowości, zastraszania ludzi, hamowania reform, utrzymania pańszczyzny i dopatrywania się wszędzie szkodliwych przejawów wolnomyślicielstwa.

Podobne tematy

Mit o Edypie

Edyp był synem Lajosa i Jokasty .Jako niemowlę został...

Jednostka a społeczeństwo - refleksje po lekturze "Lalki" i "Ludzi bezdomnych"

Zarówno w "Lalce", jak i w "Ludziach bezdomnych" mamy...

Problem prawa i władzy w "Antygonie".

W "Antygonie" jest mowa o prawach stanowionych przez...

Hamlet powiedział - "Żeby być dobrym, okrutnym być muszę."

Słowa te można odnieść do Raskolnikowa, czy są one...

Pierwowzory ludzkich postaw

Wiele mitów utrwaliło pierwowzory (archetypy)...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów