Sąd nad społeczeństwem polskim na podstawie III części "Dziadów".

Język polski, Romantyzm

Charakteryzując społeczeństwo polskie Mickiewicz przedstawia dwa środowiska :

a) środowisko warszawskie (scena VII)
b) środowisko wileńskie (scena VIII)

W środowisku warszawskim Mickiewicz ukazuje dwie grupy. Pierwszą grupę stanowi grupka Polaków stojących przy drzwiach, którzy okażą się młodymi patriotami. Drugą grupę stanowi towarzystwo stolikowe składające się z : arystokratów, urzędników, wojskowych i literatów. Opisując salon warszawski Mickiewicz miał na myśli salon Wincentego Krasińskiego, ojca Zygmunta zaś opisując salon wileński - doktora Becna.

Towarzystwo stołowe rozmawia na tematy błahe, interesują ich plotki, bale natomiast sprawy pastwa w ogóle ich nie obchodzą, boją się nawet o nich słuchać. Prześladowania są im obojętne i obce. Rozmowa toczy się po francusku ponieważ język narodowy uważają za prostacki, ludzi niższego pokroju. Nowosilcow jest dla nich uosobieniem elegancji i uważa ją, że tylko on potrafi tak wspaniale zorganizować bal, dlatego też rozpaczają po jego wyjeździe z Warszawy. Wcale ich nie interesuje, że wraz z nim zniknęły prześladowania. W Polsce nie mają pojęcia o Litwie, nie wiedzą, że oprócz Moskali mieszkają w niej także Polacy, wiedzą o niej mniej niż o Chinach. Nie interesują się walką o niepodległość i boją się o tym słuchać, o tych którzy narazili się carowi. Szambelan mówi :

  "O takich rzeczach słuchać nie bardzo bezpiecznie
  A wyjść w środku powieści byłoby niegrzecznie"

Na podstawie towarzystwa stolikowego przedstawia Mickiewicz kosmopolityzm arystokracji, obojętność na sprawy narodu, jawny serwilizm posunięty aż do płaszczenia się, dbałość o własne sprawy i interesy. W zupełnie innym świetle przedstawi Mickiewicz towarzystwo przy drzwiach. Grupa ta stoi niejako w opozycji do zdemoralizowanej arystokracji. Ci młodzi ludzie rozmawiali o aktualnej sytuacji kraju, skupiali swoją uwagę na prześladowaniach patriotycznej młodzieży. W ich słowach uwidacznia się głęboka nienawiść do caratu, chcą oni walczyć o niepodległość nawet kosztem własnego życia.

W scenie VII natomiast Mickiewicz wprowadza nas w środowisko urzędnicze związane z Nowosilcowem. Oprócz Rosjan są tutaj również Polacy wyzbyci zasad moralnych, goniący za łaską senatora i korzyścią materialną, nie wahający się przed denuncjacją swoich rodaków. Jeden z nich - Gubernator nie wstydzi się przyjąć roli stręczyciela, jedna z dam podsuwa Nowosilcowowi swoją córkę. Społeczeństwo polskie najpełniej charakteryzują słowa Piotra Wysockiego :

  "Nasz naród jak lawa,
  Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
  Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;
  Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi"

Wierzchnia law zimna i plugawa to symboliczne przedstawienie arystokracji znajdującej się na szczycie drabiny społecznej o której Mickiewicz ma zdanie negatywne. Pod lawą tą znajduje się wewnętrzny ogień którym jest patriotyczna młodzież. Ognia tego nie są w stanie zgasić ci co znajdują się na wierzchu. Będzie się on palił dopóty dopóki Polska nie odzyska niepodległości.

Podobne tematy

"Ojciec Goriot" Balzaca.

Bohaterowie "Ojca Goriot" mają poza funkcją...

Sąd nad społeczeństwem polskim na podstawie III części "Dziadów".

Charakteryzując społeczeństwo polskie Mickiewicz...

Myśl dowcipną zwięźle obwieścić - dydaktyczny charakter bajek Krasickiego.

"Wstęp do bajek" W utworze poeta podaje przykłady...

Poszukiwanie czasu utraconego w "Sklepach cynamonowych" Brunona Schulza.

Schulz patrzy na rzeczywistość oczami poety,...

Dorobek piśmiennictwa polskiego średniowiecznego w Polsce

Pierwszym zabytkiem jest geograficzno - historyczny...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów