Stosunek Stefana Żeromskiego do rewolucji sowieckiej i komunizmu na podstawie "Przedwiośnia".

Język polski, Okres Międzywojenny

Cezary miał 17 lat kiedy jego ojciec wyjechał na wojnę. Wówczas chłopiec zachłysnął się swoją wolnością, zaczął opuszczać szkołę, kłócić się z nauczycielami, prowokować bójki. Wówczas zmienia się sytuacja najbogatszych, którym zarekwirowane zostają domy, zablokowane konta w banku. Ludzie są odcięci od żywności, zaczyna panować "czarny rynek", szerzą się demonstracje, wiece, spotkania, egzekucje, samosądy. Wieszają generałów, burżujów i bankierów, dzięki którym panowała taka sytuacja. W Baku przeprowadzano mordy Ormian, nie oszczędzano ani kobiet, ani dzieci. Trupy zaś wrzucano do morza, lecz z obawy przed wybuchem epidemii zaczęto je grzebać. Krew płynęła ulicami. Pewnego dnia Baryka (pracujący przy grzebaniu trupów) znalazł wśród nich zwłoki młodej dziewczyny . Wydaje mu się, że woła do niego aby pomścił jej śmierć.

Cezary zaczyna mieć stosunek niechętny do rewolucji, wyjeżdża z Baku i podąża w kierunku granicy. Przekupstwo (za to aby pociąg ruszył dalej trzeba było zapłacić, za dostanie się na statek), Barykowie nie mogą nawet domagać się zwrotu zaginionej walizki bo zostają nastraszeni, że nigdy nie dotrą do Polski. Kiedy Cezary widzi liczne rzezie całkowicie odrzuca rewolucję, do której od początku negatywny stosunek miała jego matka. Uważała ona, że żaden ustrój jaki opiera się na grabieniu i niesprawiedliwości nie może być dobry.

Lulek: z początku wydaje się być słabym, chorowitym chłopakiem, budzącym współczucie u czytelnika. Jednak dzięki swoim psychologicznym zdolnościom próbuje manipulować Cezarym, lekceważy Polskę, jego stosunek do ojczyzny jest wrogi. Cieszy się na wiadomość niepowodzenia reform. Czeka na stworzenie ponadczasowego, uniwersalnego państwa chłopskiego, które zostanie włączone do Związku Radzieckiego.

Podobne tematy

Symbolizm i impresjonizm jako główne prądy modernizmu

W wierszu "Anioł Pański" Tetmajer używa symboli w...

Problem odpowiedzialności moralnej w literaturze XX wieku

"Granica" Zofia NałkowskaPrzedstawia dzieje życia i...

Ofiarnictwo? Do jakich granic? Wywiad z doktorem Judymem

Reporter: Pierwsze i najważniejsze chyba pytanie: czy...

Maria Konopnicka i Adam Asnyk - poeci 'czasów niepoetyckich'.

Niestety te dwie wybitne postaci polskiej literatury...

Obraz "chorego" społeczeństwa w "Lalce" Bolesława Prusa

Akcja powieści rozgrywa się w obrębie lat 1878 - 1879...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów