Symbolizm i impresjonizm jako główne prądy modernizmu

Język polski, Młoda Polska

W wierszu "Anioł Pański" Tetmajer używa symboli w celu przedstawienia przemijania wszystkiego co materialne i ukazania bezsensu życia ludzkiego. Symbolem tego jest rzeka, która toczy swe wody przez łąki, drogi, torfowiska - przedstawiona jest w kolorach szarych i ponurych. Jasne tło podkreśla niemożność powrotu do tego co było, gdyż rzeka nie może zawrócić swych spienionych wód. Cztery obrazy, które pojawiają się w wierszu, symbolizują nieodwracalność losu ludzkiego, jego beznadziejność, podkreślenie smutnego końca życia - cmentarz. Niemniej wiersz nie jest tak jednoznaczny, pełen jest niedokończeń, niedomówień, nie wszystkie symbole są w pełni zrozumiałe. Może być to wynikiem tego, że Tetmajer użył tu impresjonistycznej techniki, zwanej pejzażem wewnętrznym. Wiersz powstał pod wpływem uczuć osobistych poety, odzwierciedla stan chwilowy jego duszy i nie wszystko w nim musi być zrozumiałe dla czytelnika.

Kasprowicz łączy impresjonizm i symbolizm między innymi w poemacie "Miłość". Szczególnie widoczne jest to w sonetach ("Krzak dzikiej róży"). Przez wszystkie utwory cyklu przewija się obraz limby oraz dzikiej róży. Limba symbolizuje śmierć, a róża nowe życie. Poeta pokazuje roślinność tatrzańską, opisuje swoje chwilowe wrażenia, przekazuje w nich myśli osobiste. Obrazy są barwne (harmonijne lub kontrastujące ze sobą) dopiero w sonecie IV, gdyż sonet I zaczyna się od opisów smutnych, obrazu szarego i monotonnego, gdzie barwnie opisany jest jedynie pełen życia pąsowy krzak dzikiej róży oraz próchniejąca u jego stóp limba. W II i III sonecie sytuacja powoli się zmienia, cisza ogarnia przyrodę, nastrój się zmienia. Sonety służą refleksji nad przemijaniem wszystkiego.

Leopold Staff - "Kowal" - symbol tęsknoty do siły, do potęgi jednostki. "Deszcz jesienny" - impresjonizm, krajobraz wewnętrzny, treść podporządkowana nastrojowi poety, obraz ponurego deszczowego dnia, senny, szary, melancholijny, podobny do wiersza "Anioł Pański" Kazimierza Przerwy Tetmajera. Trzy kolejne obrazy pogłębiają jeszcze smutek i rozpacz. Snujące się bez celu mary i ich ciągła wędrówka - to wszystko symbolizuje obraz życia ludzkiego i brak sensu w nim. Następnym symbolem jest Szatan - zło, które niszczy wszelką radość w życiu.

Podobne tematy

Shakespeare - cechy dramatu

W. Shakespeare jest autorem dramatu "Makbet". Główny...

Dlaczego ojciec Goriot jest postacią tragiczną ?

"Ojciec Goriot" to powieść Honoriusza Balzaca,...

Czy "Nad Niemnem" jest powieścią tylko pozytywistyczną?

Poza niezbicie pozytywistyczną strukturą tej powieści...

"Potop" jako powieść historyczna.

Tradycje powieści sięgają już Homera. Jednak...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów