Poezja Zbigniewa Herberta wyrazem realizmu Konradowskiej etyki.

Język polski, Współczesność

"Potęga smaku"
Wiersz ten związany jest tematycznie z biografią Herberta i sytuacją literatury, poetów i pisarzy w okresie tzw. Realizmu socjalistycznego, który obowiązywał w literaturze od końca lat 40 - tych do 1956 r. Nakazywał on, aby literatura propagowała hasła i tematy związane z ustrojem socjalistycznym. Stąd w twórczości tego okresu opiewa się postać Stalina, przekraczanie norm, budowaną Nową Hutę, występuje przeciwko kułakom itd. Wielu poetów i pisarzy całkowicie podporządkowało się tym zaleceniom (m.in. Borowski, Gałczyński, Andrzejewski, Jastrun, Konwicki). Problem ten podejmuje m.in. Miłosz w "Zniewolonym umyśle" i Trznadel w "Hańbie domowej". Herbert należał natomiast do grona twórców, którzy podporządkowywali się tej doktrynie : pisali do szuflady licząc się z faktem, że być może utwory ich nigdy nie ukażą się drukiem. Pozostali wierni swoim ideałom, przekonaniom. W "Potędze smaku" Herbert próbuje wyjaśnić tę decyzję. Nie rozpatruje tego w kategoriach bohaterstwa, heroizmu, czy wielkiego charakteru. Jego zdaniem była to tylko i wyłącznie sprawa dobrego smaku ( w tym przypadku jest to pojęcie nawiązujące do estetyki).

    "To wcale nie wymagało wielkiego charakteru
    nasza odmowo niezgoda i upór
    odrobina koniecznej odwagi
    lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku (...)
    w którym są włókna duszy i chrząstki sumienia"

Herbert nie kryje tego, że wielu zastanawiało się nad tym. Argumenty i retoryka jaką posługiwali się przekonujący byłą prostota i prymitywna "nazbyt parciana". Raziło to estetów i ludzi kochających piękno. Dlatego "książęta naszych zmysłów wybrał głównie wykonanie". Potęga smaku była tak wielka, że nawet perspektywa utraty "bezcennego kapitelu ciała głowy" nie była w stanie zmienić tej decyzji.

"Pan Cogito - powrót"
Wiersz ten jest przedstawieniem powrotu człowieka z emigracji do kraju. Kamienne łono ojczyzny ma symbolizować obojętne przyjęcie. Poeta przypuszcza, że pan Cogito nie może już wytrzymać poza krajem, ma dość obecnej sytuacji, dręczy go tęsknota i postanawia za wszelką cenę wrócić. Za granicą nic go nie trzyma oprócz kolumny doryckiej. Zaczyna nienawidzić to miejsce. Pierwsze dotknięcie z ojczyzną to obraz drutów kolczastych, wież strzelniczych, pancernych drzwi, czyli jednym słowem - więzienie. Dla ludzi, z którymi się styka nie zrozumiałe jest, że wrócił. Może wrócił do swoich marzeń i przyjaciół, czy może aby dać odpowiedź na pytania, które z pozoru wydają się być bezsensowne, ale są bardzo trudne do wytłumaczenia. Wiersz ten jest o trudnej decyzji powrotu do ojczyzny, w której od jego wyjazdu nic się nie zmieniło.

Problem powrotu - główny temat wiersza był problemem samego Herberta. Podmiot mówiący w wierszu - pan Cogito informuje o decyzji powrotu "na kamienne łono ojczyzny". Epitet kamienne - twarde, zimne, nieprzytulne ma uzmysłowić, że decyzja nie należała do łatwych, była wręcz dramatyczna. Pan Cogito zdaje sobie sprawę, że prawdopodobnie pożałuje jej gorzko. Przyczyny powrotu są następujące : poczucie obcości, znudzenie i niechęć, a nawet obrzydzenie do "wystaw obfitości " (aluzja do konsumpcjonizmu Zachodu). Pan Cogito żałuje tego, że utraci możliwość codziennego obcowania z kulturą (jej symbol - kolumna dorycka, kościół Saint - Klement i portret pewnej damy). Przeżywa on dramat emigranta samotnego i pozostawionego samemu sobie (otaczają go "bandaże życzliwej obojętności"). Część pierwsza kończy się stwierdzeniem, a zatem wraca i opisem granicy, gdzie na pierwsze miejsce wysuwają się mordercze wieże strzelnicze. Są one symbolem rasizmu w totalitaryzmie do którego postanowił wrócić. Drugą część otwierają pytania przyjaciół, których interesuje dlaczego wrócił. Pytania są proste, ale wymagają zawiłej odpowiedzi. Pan Cogito odrzuca możliwość pozostania i "urządzenia się jakoś" na Zachodzie. Wraca do kraju dzieciństwa i tradycji. Pan Cogito został wykreowany w taki sposób, że nie mamy wątpliwości przez kogokolwiek. Jest to tylko i wyłącznie jego decyzja.

Podobne tematy

Gatunki literackie oświecenia wyrazem tendencji epoki i ich charakterystyka.

Można stwierdzić, że były to gatunki użytkowe,...

Tragedia młodych w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego

Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, Emil, Jan...

Wiersz Charlesa Baudelaire'a "Sonet jesienny"

Wiersz "Sonet jesienny" jest apoteozą miłości...

Nowela gatunkiem typowym dla literatury pozytywistycznej

Nowela to zwięzły utwór narracyjny, pisany prozą, o...

Bogacwo myśli we fraszkach Jana Kochanowskiego.

Fraszki są to drobne utwory wierszowane, najczęściej...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów