Zinterpretuj tytuł utworu Mała Apokalipsa Tadeusza Konwickiego

Język polski, Współczesność

Słowo apokalipsa pochodzi z Biblii. Taki tytuł nosi ostatnia księga Nowego Testamentu („Apokalipsa św. Jana”), w której przedstawiona została wizja końca świata oraz ponownego nadejścia Chrystusa. W znaczeniu potocznym słowo to oznacza zjawisko przerażające, tajemnicze, zwiastujące ponury koniec świata, narodu, kultury (np. „Apokalipsa wojny światowej”).

1. Mała Apokalipsa pokazuje rozpad świata: Oto nadchodzi koniec świata – to pierwsze zdanie powieści utrzymane w mrocznym, natchnionym stylu, który pojawiać się będzie w wielu obszernych partiach utworu, np. Wszystko się kończy. Woda, węgiel, cały świat.

2. W biblijnej apokalipsie koniec świata zwiastowały znaki na niebie i ziemi. W powieści Konwickiego również pojawiają się symptomy zagłady – walące się domy i mosty; upadek obyczajów moralnych, rozkład wartości.

3. W opisach biblijnych świat w chwili upadku pełen jest dziwów (niezwykłe zjawiska przyrodnicze, pojawienie się jeźdźców apokalipsy). W utworze Konwickiego świat także zdumiewa niezwykłością – mieszają się wszystkie pory roku, ukazują się jakieś inne zjawy.

4. Mała Apokalipsa nawiązuje również do innych wątków biblijnych, np. droga bohatera porównywana jest do drogi Chrystusa na Golgotę (ostatni kilometr mojej Golgoty); ofiata całopalenia to częsty motyw biblijny. Za podobny motyw można również uznać zjawisko „pomieszania języków” – w świecie powieści nikt już nie potrafi się ze sobą porozumieć.

5. Wymiar kosmiczny apokalipsy (serce kosmosu bije na alarm).

6. Upadek konkretnego państwa i społeczeństwa, choć autor czyni to w sposób sugerujący, iż jest to koniec całej zludzkości (upadek narodu polskiego, który znajduje się w stanie kompletnego rozkładu: gospodarczego, politycznego, moralno–etycznego, spowodowanego całkowitą zależnością od imperium radzieckiego).

7. Koniec świata można rozpatrywać także (i przede wszystkim) w odniesieniu do jednostkowej, prywatnej tragedii głównego bohatera utworu – literata, który musi popełnić samobójstwo. Jako pisarz i intelektualista rozlicza się z własnym życiem i przygotowuje do samospalenia (zdaje nam niejako rachunek ze swojego życia – podsumowuje swój dorobek i zostawia testament: zostawia potomnym receptę na łupież i poradę na obstrukcję, a także swoje ciało do badań studentów medycyny). Właśnie dlatego apokalipsa jest mała:

    ... oto nadciąga, zbliża się czy raczej przypełza mój własny koniec
    świata. Koniec mojego osobistego świata. Ale zanim mój
    wszechświat rozpadnie się w gruzy, rozsypie na atomy,
    eksploduje w próżnię...
    Całą noc śniłem zęby – według senników oznaczają: śmierć,
    chorobę, nie spełnione nadzieje.
    Oto nadchodzi mój koniec świata, to wiem na pewno. Mój
    przedwczesny koniec świata. Kto będzie zwiastunem ?...

Mała Apokalipsa dlatego jest taka właśnie, że mały jest opisywany tu człowiek i świat przez niego stworzony. T. S. Eliot powiedział: Świat kończy się nie hukiem, ale skamleniem. Wizja upadku świata w powieści Konwickiego ma dwa wymiary: jest obrazem rzeczywistości, w której rozpoznajemy cechy konkretnego społeczeństwa ery komunistycznego totalitaryzmu, z drugiej strony jednak wizja ta ma wymiar uniwersalny – pokazuje upadek podstawowych wartości w świecie opanowanym przez zło.

Podobne tematy

Sprawy ojczyzny i państwa w twórczości przedstawicieli odrodzenia w Polsce

Piotr Skarga, wybitny działacz kontrreformacyjny,...

Życie i twórczość Georga Byrona. Przegląd treści "Giaura".

1) Biografia Georga ByronaWielki poeta angielski...

Najwybitniejszy liryk starożytności - Horacy.

Horacy - (65 - 8 r. p.n.e.) urodził się w południowej...

Troska o losy ojczyzny

Literatura każdej epoki związana jest ściśle z...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów