Wykroczenia człowieka wobec stwórcy i jego skutki dla ludzkości

Język polski, Antyk

Upadek pierwszych ludzi
Człowiek został stworzony przez Boga. Adam i Ewa zamieszkali w cudownym raju, mogli zrywać owoce z drzewa życia ponieważ byli nieśmiertelni. Bóg nie kazał zrywać im owoców z drzewa znajdującego się na środku ogrodu. Wąż skusił kobietę by spożyła owoc z drzewa zakazanego, bo wtedy będzie tak idealna jak sam Bóg. Kobieta skosztowała owoc z zakazanego drzewa i dała spróbować mężczyźnie. Wtedy otworzyły im się oczy, spostrzegli, że są nadzy i chcieli ukryć się przed Bogiem. Jednak on wszystko widział, wygnał ich z raju, przeklął węża, a Ewie zapowiedział, że swoje potomstwo będzie rodziła w bólu.

Kain i Abel
Ewa urodziła Kaina, a później Abla. Kain uprawiał rolę, natomiast Abel był pasterzem trzód. Kain składał dla Pana w ofierze plony roli, zaś Abel składał ofiary spośród swoich najlepszych trzód. Bogu spodobały się ofiary od Abla, dlatego Kain z zazdrości popełnił grzech bratobójstwa, za co został przez Boga surowo ukarany.

Potop - arka Noego
Bóg doszedł do wniosku, że postępku ludzi przebrały miarę i należy ich zgładzić. Bóg postanowił ocalić Noego i jego rodzinę. Polecił mu wybudować arkę, do której kazał zabrać rodzinę oraz parę zwierząt z każdego gatunku. Po zbudowaniu arki, Noe wypełnił polecenie Boga i zabrał zwierzęta oraz swoją rodzinę. Na ziemię Bóg spuścił ulewy, które zgładziły życie na ziemi. Potop trwał 40 dni. Miesiąca siódmego arka osiadła na górach. Gdy ziemia całkowicie wyschła Noe i jego rodzina wraz ze zwierzętami arkę. To właśnie oni po raz wtóry zaludnili ziemię.

Religijny sens opowieści o potopie jest następujący : Bóg karze za grzech bardzo surowo, lecz ocala ludzi sprawiedliwych. Potop jest pewnego rodzaju typem sądu ostatecznego.

Sodoma i Gomora.
Dwaj aniołowie przybyli do Sodomy. Lot zaprosił ich na nocleg. Był w przeciwieństwie do mieszkańców Sodomy człowiekiem prawym, który nie brał przykładu z niegodziwie żyjących sąsiadów. Aniołowie mieli zniszczyć miasto. Mężczyźni mieszkający w Gomorze otoczyli dom i chcieli by Lot przyprowadził gości, lecz on nie chciał tego uczynić, a oni rzucili się na niego. Widząc to aniołowie wciągnęli Lota do domu, a mężczyzn porazili ślepotą. Pan Bóg postanowił zniszczyć miasto, a Lotowi i jego rodzinie kazał go opuścić. Lot schronił się, a Pan zniszczył Sodomę i Gomorę.

Sodoma i Gomora były to dwa miasta, których mieszkańcy ciągle grzeszyli i występowali przeciwko Bogu. Bóg kilkakrotnie udzielał napomnień mieszkańcom miasta, lecz nie przynosiły one rezultatu z tego powodu Bóg zdecydował się na całkowitą zagładę obu miast. Jedynym sprawiedliwym, którego Bóg ocalił był Lot.

Wieża Babel
Mieszkańcy całej ziemi mieli jeden język. Na rozległej równinie chcieli wybudować wieżę z cegły i smoły, której wierzchołek sięgałby nieba. Widząc to Pan zstąpił z nieba i pomieszał języki ludzi. W ten sposób Pan rozproszył ich po całej ziemi i dlatego nie dokończyli budowy miasta.

Podobne tematy

Człowiek - główne hasło epoki renesansu, poezja o nim i dla niego (Kochanowski)

Kochanowski poświęca swe utwory głównie postawie...

Mikołaj Sęp-Sarzyński - kilka utworów

M. Sęp-Sarzyński to poeta tworzący w latach...

Bogumił i Barbara - dwie postawy życiowe

Maria z Szumskich Dąbrowska zadebiutowała w...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów