O wyrafinowaniu władzy i zniewoleniu człowieka w świetle wierszy Z. Herberta

Język polski, Współczesność

"Ze szczytu schodów"
Wiersz pochodzi z 1956 r. Mówi o relacjach panujących między władcą, a resztą społeczeństwa. Ci ze "szczytu schodów" reprezentują zdecydowaną mniejszość i wiedzą wszystko, pojawiają się rzadko i zawsze z palcem na ustach (rozkaz milczenia, ciszy, posłuchu). Pozostałą część społeczeństwa określa poeta mianem "zakładników lepszej przyszłości", którzy prowadzą monotonne, jednostajne życie, interesując się przy tym przyziemnymi sprawami : racje żywnościowe, ceny butów, wyniki meczów. Ci znajdują się na dole schodów i nie należą do typu buntowników, rewolucjonistów namawiających do buntu. Bajką jest obraz przedstawiający zdobycie schodów szturmem, stanięcie na szczycie i widok toczących się głów tych, którzy niedawno sprawowali władzę. Podmiot liryczny nie ma wątpliwości co do tego, że ci, którzy przyjmą władzę będą tacy sami jak ich poprzednicy. Nie myślą więc o przewrocie i marzą jedynie o tym, że ci ze szczytu zejdą do nich i porozmawiają jak człowiek z człowiekiem. Rozmowa ta nie byłaby szczerą, prawdziwą. Staraliby się wmówić ludziom, że nie są szczęśliwi, że władza to dla nich obowiązek. Wymowa utworu jest bardzo pesymistyczna. Życie toczyć się będzie nadal bez zmian, monotonnie i jednostajnie, ale "bez kropli nadziei w sercu na zmianę sytuacji i zaistnienie społecznej sprawiedliwości".

"Powrót Proconsula"
Bohaterem lirycznym, a jednocześnie osobą mówiącą w tym wierszu jest Proconsul. Mamy tu do czynienia z liryką pierwszoosobową, osobistego wyznawania. Proconsul żyje na prowincji, być może, że został tam zesłany; z dala od dworu w dobrobycie i spokoju. Nie czuje się tam jednak szczęśliwy. Odnosi się wrażenie, że brakuje mu dreszczyku emocji i niepewności jaka towarzyszy codziennemu życiu na dworze cesarza : "Nie mogę żyć wśród winnic, wszystko tu nie moje". Przed powrotem przygotowuje plan działania i zachowania się po powrocie. Przygotowuje środki ochrony, ostrożności, pochlebstwo, odpowiedni wyraz twarzy. Wydaje mu się, że jeżeli będzie starannie wykorzystywał te środki to uda mu się przetrwać na dworze i być może ocalić życie. Herbert przywołuje historię Proconsula po to by pokazać i podporządkować dogłębnej analizie mechanizm sprawowania silnej, absolutnej władzy i siłę jej oddziaływania na poddanych.

Podobne tematy

Rozprawa Stanisława Wyspiańskiego z narodem w "Weselu".

Wyspiański poddaje w swoim dramacie ocenie obie warstwy...

Kulturotwórcza rola Biblii

Biblia ukazuje dzieje narodu izraelskiego, zawiera...

Model człowieka i obywatela w twórczości Reja, Modrzewskiego i Kochanowskiego

M. Rej w dialogu „Krótka rozprawa między trzema...

Zagadki poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Z postacią Gałczyńskiego łączy się pewien...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów