Agresja ZSSR na Polskę

Historia, Historia Polski, Historia powszechna, II wojna światowa

Na mocy tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską, co było eufemistycznym określeniem przewidywanego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej najazdu Niemiec na Polskę (po roku 1945 zarówno ZSRR jak i władze PRL oficjalnie zaprzeczały istnieniu tego załącznika aż do roku 1989, choć w niektórych podręcznikach historii wydanych w PRL można jednak było - mimo cenzury - przeczytać enigmatyczne informacje na ten temat). 

17 września 1939 Ruscy atakują Polskę. Pretekstem miał być fakt, że ZSRR chce się bronić przed anarchią w Polsce. 1 milionowa armia czerwona atakuje Polskę. Polacy są zdezorientowani, nie wiedzą czy mają atakować Ruskich czy nie. Czerwoni natomiast mordują polską ludność. Od początku walkę podejmuje Oddział Korpusu Obrony Pogranicza (KOB) pod dowództwem gen. Orlika Ruckemann'a. Ruscy dopiero pod naciskiem dyplomacji obcej wypuszczają z Rosji dyplomację polską. Z 17 na 18 września rząd polski, prezydent i naczelny wódz ewakuują się do Rumunii, tu zostają internowani. Ucieczkę naczelnego wodza można uznać za zwykłą dezercję. 17 września to początek trzeciej fazy wojny obronnej (17 wrzesień - 5 październik). Jest to dobijanie Polaków. 17-26 września bitwa pod Tomaszowem Lubelskim - druga duża bitwa polskiego września. 19 września pada Kępa Oksywska, Dąbek popełnia samobójstwo. 2 października kapituluje Hel. Polska flota natomiast nie bierze udziału w wojnie, zostaje wycofana do Anglii. 28 września kapituluje Warszawa. Obroną cywilną stolicy kierował prezydent W-wy Stefan Starzyński. 28 września pada twierdza Modlin. Teraz walczy tylko Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" pod wodzą Kleeberga.

Dlaczego Polska wojnę przegrała:

  • nieprzygotowanie militarne, ludnościowe i gospodarcze,
  • niedoskonałość łączności,
  • sojusznicy nie udzielają nam pomocy,
  • agresja Rosji, *nieciekawa sytuacja geopolityczna.
Jeszcze w trakcie wojny Niemcy i ZSRR ustalają linię demarkacyjną wzdłuż rzek: Narew, Bug i San. Hitler wysuwa pomysł utworzenia Polskiego Państwa Buforowego - rozdzielającego Niemcy i ZSRR. Stalin jest jednak temu przeciwny. 28 września 1939 podpisano radziecko - niemiecki traktat o granicy. Ustalono ją na liniach rzeki Pisa, Narew, Bug i San. Ponad 50% Polski zagarnia ZSRR. 48,5% dostają Niemcy, lecz z przeważającą liczbą ludności. Na upadku Polski korzysta Ukraina, która dostaje Wileńszczyznę od ZSRR. Słowacja dostaje od Niemiec tereny w okolicy Spiszu i Orawy

Podobne tematy

Konflikty polsko-szwedzkie w XVII wieku

W Polsce narastał konflikt pomiędzy Zygmuntem III...

Reformacja

REFORMACJA - ruch polityczno religijno społeczny w...

I Wojna Światowa

W niemieckich wyborach do parlamentu w 1912 stosunkowo...

Przyczyny i przebieg Wielkiej Rewolucji Burżuazyjnej we Francji

Mianem Wielkiej Burżuazyjnej Rewolucji Francuskiej lub...

Unia Europejska

Unia Europejska - gospodarczo-polityczny związek...

Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis matura memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis matura memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ebooki edukacyjne

Dobre wypracowania
Jak samodzielnie pisać wypracowania i otrzymywać z nich wysokie oceny bez większego wysiłku?

Jak zdać egzamin?
Poznaj metody i sztuczki, aby bezstresowo i zawsze pozytywnie zdać każdy egzamin!

Techniki pamięciowe dla każdego
Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Szybka nauka języków obcych
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Szybka nauka
93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów